Επίσκεψη του Τμ. Ψηφιακών Συστημάτων στο Κέντρο Ψηφιακής Καινοτομίας της Pfizer

Επίσκεψη Φοιτητών και Μελών ΔΕΠ του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων στο Κέντρο Ψηφιακής Καινοτομίας (CDI) της Pfizer στη Θεσσαλονίκη.

Λογότυπο PfizerΜε την ολοκλήρωση του δωρεάν επιμορφωτικού προγράμματος κατάρτισης φοιτητών του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων (ΤΨΣ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στον τομέα της Επιχειρηματικής Ευφυΐας (Business Intelligence) πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη ομάδας φοιτητών του ΤΨΣ (που ήταν καταρτιζόμενοι στο εν λόγω επιμορφωτικό πρόγραμμα) στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Ψηφιακής Καινοτομίας (Center for Digital Innovation – CDI) της Pfizer στη Θεσσαλονίκη. Το επιμορφωτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης του CDI της Pfizer. Πάροχος της εκπαίδευσης ήταν η εταιρία Code.Hub.

Λογότυπο Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων ΠΘΗ εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν μια μοναδική ευκαιρία για τους φοιτητές να γνωρίσουν από κοντά τον τρόπο λειτουργίας ενός από τα κορυφαία κέντρα ψηφιακής καινοτομίας στον κόσμο. Συμμετείχαν 25 φοιτητές του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων, συνοδεία του Προέδρου του Τμήματος κ. Βασίλη Γερογιάννη και των Καθηγητών κκ. Ηλία Σάββα, Ονούφριου Χαραλάμπους και Φώτη Κόκκορα.

Η επίσκεψη ξεκίνησε με μια θερμή υποδοχή και καφέ, όπου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν με τα στελέχη της Pfizer. Ακολούθησε μια περιήγηση στις εγκαταστάσεις του κέντρου, όπου οι φοιτητές είδαν από κοντά τους χώρους εργασίας και τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται. Στη συνέχεια, ο κ. Nico Gariboldi, επικεφαλής της Pfizer στη Θεσσαλονίκη, καλωσόρισε τους επισκέπτες και παρουσίασε το έργο και τις πρωτοβουλίες της Pfizer στη Θεσσαλονίκη. Η συνέχεια δόθηκε με ενημέρωση από την κ. Ιουλία Δεσποινούδη και τις κ.κ. Σοφία Σιδηρά και Βιβή Ντριγκόγια για τη ζωή και τις συνθήκες εργασίας στο CDI της Pfizer, δίνοντας έμφαση στην εκπαίδευση και ανάπτυξη του προσωπικού καθώς και στις κοινοτικές δραστηριότητες του CDI.

Ακολούθησε η παρουσίαση των CDIers, όπου νέοι επαγγελματίες του CDI μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους, τα έργα τους και τη διαδρομή τους στην εταιρεία. Η παρουσίαση αυτή έδωσε στους φοιτητές μια πολύτιμη εικόνα για τις προοπτικές καριέρας στον τομέα της ψηφιακής καινοτομίας. Μετά από το μεσημεριανό διάλειμμα, οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν και να συνομιλήσουν με μέλη των τεχνολογικών ομάδων του CDI, ενώ στη συνέχεια η κα. Γιάννα Γεωργίου έδωσε συμβουλές για τη σύνταξη βιογραφικού και την προετοιμασία για συνεντεύξεις, καθώς επίσης παρουσίασε και τις ανοιχτές θέσεις εργασίας στην Pfizer. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ανοιχτή συνεδρία ερωτήσεων και απαντήσεων, όπου οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν τις ερωτήσεις τους και να λάβουν απαντήσεις από τα στελέχη της Pfizer.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη αποτέλεσε μια εξαιρετική ευκαιρία για τους φοιτητές να αποκτήσουν πολύτιμες γνώσεις και να εμπνευστούν από τον κόσμο της ψηφιακής καινοτομίας, και να ενημερωθούν για ευκαιρίες απασχόλησης και συνθήκες εργασίας σε έναν κορυφαίο ερευνητικά διεθνή οργανισμό.