Εκπαιδευτική Εκδήλωση: «Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου»

από | 2020-Δεκ-8 | Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2020, 18:00-19:00

Με την ευκαιρία της Διεθνούς Εβδομάδας Εκπαίδευσης στην Επιστήμη της Πληροφορικής / Computer Science Education Week (6 έως 13 Δεκεμβρίου 2020),  το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε συνεργασία με το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Λάρισας (ΣΕΠΠΔΕΛ) και την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) διοργανώνει ανοικτή εκπαιδευτική διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα:

«Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά (με τηλεδιάσκεψη) μέσω της πλατφόρμας WEBEX του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2020 στις 18:00 μμ. Η εκδήλωση απευθύνεται σε ΜΑΘΗΤΕΣ και των τριών τάξεων του ΛΥΚΕΙΟΥ.

Τρόπος σύνδεσης στην εκδήλωση

Πρόγραμμα της Εκδήλωσης

• 18:00 – 18:15: Χαιρετισμοί και Καλωσόρισμα
    • Δρ. Ιωάννα Λαλιώτου,  Αντιπρύτανης Έρευνας και Δια Βίου Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,  Αν. Καθηγήτρια  Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
    • Ευάγγελος Κανταρτζής, Πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης  Π.Ε. Λάρισας (ΣΕΠΠΔΕΛ)
    • Δρ. Δημήτριος Κολοκοτρώνης, Πρόεδρος Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ)
  • 18:15 – 18:30: Παρουσίαση του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,
    • Δρ. Βασίλης Χ. Γερογιάννης, Καθηγητής, Πρόεδρος του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων
  • 18:30 – 18:50: Κεντρική Ομιλία: «Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου»
    • Δρ. Γιώργος Κακαρόντζας, Αν. Καθηγητής, Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
  • 18:50 – 19:00: Συζήτηση με τους μαθητές

Περίληψη της κεντρικής ομιλίας:

Το λογισμικό έχει εξελιχθεί τις τελευταίες δεκαετίες από ένα σύνολο προγραμμάτων υπολογιστών ειδικού σκοπού για επιχειρήσεις, ερευνητές και άλλες ειδικές κατηγορίες εργαζομένων, σε κάτι που αγγίζει και αφορά την καθεμία και τον καθένα από εμάς. Είναι πολύ δύσκολο να φανταστούμε έστω και μία ημέρα της ζωής μας, χωρίς τη χρήση κάποιου λογισμικού. Από εφαρμογές γραφείου μέχρι εφαρμογές κινητών τηλεφώνων, από εφαρμογές ενσωματωμένες σε συσκευές υλικού μέχρι διαδικτυακές εφαρμογές, όλοι μας συνειδητά ή ασυνείδητα, χρησιμοποιούμε καθημερινά πολλά προγράμματα. Στην ομιλία θα αναφερθούμε στην ιστορική εξέλιξη του λογισμικού, στον μετασχηματισμό της κοινωνίας που έχει επιφέρει, στις ευκαιρίες που μας παρέχει αλλά και στους κινδύνους που κρύβει. Τέλος, θα συζητήσουμε για τον τρόπο με τον οποίο εντάσσεται η μελέτη του λογισμικού, μόνο του ή ως συστατικού ψηφιακών συστημάτων, στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα.

Υλικό της Εκδήλωσης