Ομιλία του κου Ηλία Σάββα, Καθηγητή του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με τίτλο “From High Performance Computing to Quantum Computing?”

από | 2020-Δεκ-23 | Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

From High Performance Computing to Quantum Computing?

Με επιτυχία διεξήχθη η ομιλία του κου Ηλία Σάββα, Καθηγητή του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με τίτλο “From High Performance Computing to Quantum Computing?” στο Southern Federal University – The Smart Materials International Research Institute (Russia) . Το κύριο θέμα της συζήτησης που ακολούθησε αφορούσε την αξιοπιστία των κβαντικών υπολογιστών αλλά και οι άπειρες δυνατότητες που ανοίγονται σε όλους τους κλάδους της επιστήμης εάν αυτοί γίνουν αξιόπιστοι και λειτουργικοί στο 100%. Φυσικά, οι τρομακτικά μεγάλες επενδύσεις από εταιρείες όπως η IBM, Amazon, Rigetti, Intel, Google αλλά και Πανεπιστημίων στον χώρο των Κβαντικών Υπολογιστών δείχνουν ότι πολύ σύντομα θα μπουν για τα καλά στην ζωή μας και τίποτα πλέον δεν θα είναι το ίδιο. Επιστήμες όπως η Φαρμακευτική, Χημεία, Κρυπτογραφία, Μηχανική Μάθηση και άλλες θα αλλάξουν ριζικά το χάρτη των δραστηριοτήτων της Ανθρώπινης ζωής και όπως επαγγέλλονται «θα ταρακουνήσουν τον κόσμο μας». Τέλος, συζητήθηκε η από κοινού έρευνα σε αντικείμενα κοινών ενδιαφερόντων καθώς και συνεπίβλεψη διδακτορικών αλλά και δημιουργία κοινών Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών.