Εξαιρετικές οι Προοπτικές Απασχόλησης σε ΤΠΕ

από | 2022-Φεβ-5 | 1ης Σελίδας

Σύμφωνα με την Glassdoor οι 11 από τις 25 καλύτερες θέσεις εργασίας στην Μεγάλη Βρετανία το 2022 αφορούν θέσεις που σχετίζονται με την πληροφορική. Η πρώτη θέση εργασίας είναι “Java Developer” (Προγραμματιστής Java) αλλά υπάρχουν και άλλες 10:

1. Java developer (#1)
  2. Enterprise architect (#2)
  3. Full-stack engineer (#4)
  4. Data scientist (#5)
  5. Front end engineer (#9)
  6. UX designer (#11)
  7. Mobile engineer (#12)
  8. Data engineer (#15)
  9. DevOps engineer (#16)
  10. Software engineer (#17)
  11. Cloud engineer (#19)

Η κατάταξη έγινε με βάση τον μέσο μισθό, την ικανοποίηση των εργαζομένων αλλά και την διαθεσιμότητα θέσεων εργασίας (αφού εξαιρέθηκαν θέσεις εργασίας που αφορούσαν πρακτική άσκηση φοιτητών).

Υψηλή είναι η ζήτηση για θέσεις εργασίας σχετικές με Πληροφορική και στην Ελλάδα. Παραθέτουμε ενδεικτικά μερικά πρόσφατα άρθρα:

Στο Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων στο προπτυχιακό και στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών, παρέχουμε υψηλού επιπέδου εκπαίδευση σε όλα αυτά τα αντικείμενα ενώ τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος ασχολούνται ερευνητικά με αυτά. Τα γνωστικά αυτά αντικείμενα αποτελούν το παρόν και το μέλλον της απασχόλησης γιατί παρέχουν:

• Υψηλές αμοιβές
  • Εξαιρετικές συνθήκες εργασίας
  • Μεγάλη διαθεσιμότητα θέσεων εργασίας
  • Υψηλές πιθανότητες εργασίας από το σπίτι, ένα νέο υβριδικό μοντέλο στο οποίο οι εργαζόμενοι πηγαίνουν μόνο κάποιες φορές την εβδομάδα ή και καθόλου στην εταιρία με φυσική παρουσία.