Netcompany-Intrasoft – Πρωτόκολλο Συνεργασίας με ΤΨΣ

από | 2022-Μάι-15 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Πρακτική Άσκηση, Φοιτητικά

Το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων (ΤΨΣ) υπέγραψε Πρωτόκολλο Συνεργασίας με την εταιρία Netcompany-Intrasoft. Οι στόχοι της συνεργασίας είναι:

• Η απόκτηση από τους φοιτητές του ΤΨΣ επαγγελματικής εμπειρίας και προϋπηρεσίας σε αντικείμενα σχετικά με τις σπουδές τους.
  • Η αφομοίωση από τους φοιτητές του ΤΨΣ των επιστημονικών γνώσεων, μέσα από τη διαδικασία της επαγγελματικής/πρακτικής επιστημονικής εξάσκησης.
  • Η ανάπτυξη των δεξιοτήτων των φοιτητών και της επαγγελματικής τους συνείδησης.
  • Η ομαλή μετάβαση των φοιτητών από το χώρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας στο χώρο της παραγωγής, της αγοράς, των επιχειρήσεων και των οργανισμών.
  • Η δημιουργία ενός δίαυλου επικοινωνίας μεταξύ του ΤΨΣ και της εταιρείας που θα συμβάλλει στην ουσιαστική και αμοιβαία επωφελή συνεργασία, στο πλαίσιο εκπόνησης κοινών ερευνητικών έργων, επιστημονικών δραστηριοτήτων, αναπτυξιακών και εκπαιδευτικών προγραμμάτων, καθώς και αμοιβαίως επωφελώς επαγγελματικών συνεργασιών.

Για την επίτευξη των παραπάνω στόχων τα δύο συμβαλλόμενα μέρη θα επιδιώξουν:

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διοίκηση της Netcompany-Intrasoft αλλά και το προσωπικό της που συνέβαλε στη διαμόρφωση της συμφωνίας. Είμαστε βέβαιοι ότι θα αποβεί εξαιρετικά ωφέλιμη για το Τμήμα μας, την Netcompany-Intrasoft, αλλά κυρίως για τους φοιτητές μας.

Φοιτητές/-τριες του ΤΨΣ που δήλωσαν το μάθημα επιλογής της Πρακτικής Άσκησης και ενδιαφέρονται να κάνουν πρακτική άσκηση στην Netcompany-Intrasoft για τη δίμηνη περίοδο Πρακτικής Άσκησης ΕΣΠΑ (Ιούλιος-Αύγουστος 2022) του ΠΘ, προτείνεται να παρακολουθήσουν την παρουσίαση της εταιρίας (αλλά και των άλλων εταιριών) στην on-line εκδήλωση ΜΕΡΕΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 2022 – ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, «ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕ» στις 17-18-19 Μαΐου 2022.

Δείτε λεπτομέρειες για την εκδήλωση (πρόγραμμα, link πρόσβασης σε MS Teams, συμμετέχοντες εταιρίες, κτλ) στη σχετική ανακοίνωση του ΤΨΣ.