Σεμινάριο για Υπηρεσίες Βιβλιοθήκης & Συγγραφή Επιστημονικής Εργασίας

από | 2022-Δεκ-5 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Φοιτητικά

Την Τετάρτη 7/12/22 στις 11.00-13.00 στη ΔΙΑΛ-3 θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο εκπαίδευσης με τίτλο «Βασικές δεξιότητες χρήσης συλλογής και υπηρεσιών Βιβλιοθήκης» από τις βιβλιοθηκονόμους της Βιβλιοθήκης Γαιόπολις κκ. Γρηγορίου και Ντρογκούλη.

Το σεμινάριο θα αναπτυχθεί σε δυο άξονες:

• 1ος άξονας: δικτυακός τόπος Βιβλιοθήκης, οργάνωση και περιεχόμενο συλλογής, ηλεκτρονικός κατάλογος βιβλιοθήκης, αναζήτηση ηλεκτρονικών πηγών.
    Εισηγήτρια: Γρηγορίου Βιβή,  ΠΕ Αρχειονομίας-Βιβλιοθηκονομίας.
  • 2ος άξονας: συγγραφή επιστημονικής εργασίας (ακαδημαϊκή γραφή, οργάνωση & δομή εργασίας, βασικές αρχές συγγραφής, λογοκλοπή, σύνταξη βιβλιογραφίας).
    Εισηγήτρια: Ντρογκούλη Έλενα, ΠΕ Αρχειονομίας-Βιβλιοθηκονομίας.

Θα ακολουθήσει διαλογική συζήτηση με τις εισηγήτριες και θα απαντηθούν τυχόν ερωτήσεις.

Το σεμινάριο θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στους φοιτητές 5ου και 7ου εξαμήνου συμβάλοντας στη σωστή προετοιμασία και συγγραφή της πτυχιακής εργασίας.

Παρακαλούμε για την προσέλευσή σας.