Επίσκεψη στο Περιφερειακό Μετεωρολογικό Κέντρο του Αρχηγείου Τακτικής Αεροπορίας

από | 2023-Μάι-17 | Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Φοιτητικά

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο των μαθημάτων «Εφαρμογές Γεωπληροφορικής στο περιβάλλον» και «Εφαρμογές τηλεμετρίας και Τηλεπισκόπησης», την Τετάρτη 24/05/2023 και ώρα 9:00 πμ, θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο Περιφερειακό Μετεωρολογικό Κέντρο του Αρχηγείου Τακτικής Αεροπορίας (ΠΜΚ/ΑΤΑ) και στον εκθεσιακό χώρο του Αρχηγείου Τακτικής Αεροπορίας (ATA) στη Λάρισα.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά εξομοιωτές πτήσεων στους οποίους εκπαιδεύτηκαν δεκάδες πιλότοι καθώς και να ενημερωθούν για τα RADAR καιρού, το δίκτυο ηλεκτρικών εκκενώσεων, τις αναφορές των αεροσκαφών, το Ευρωπαϊκό Κέντρο Μεσοπρόθεσμων Προγνώσεων Καιρού, τους Μετεωρολογικούς Δορυφόρους και τα δίκτυα του Παγκόσμιου Μετεωρολογικού Οργανισμού.

Προσκαλούνται ιδιαίτερα οι φοιτητές του τμήματός μας (αλλά και κάθε άλλος ενδιαφερόμενος) να δηλώσουν συμμετοχή έως τις 22/05/2022 με email προς την κα. Χρυσάφη.

Η διδάσκουσα
Δρ. Χρυσάφη Ειρήνη

Λεπτομέρειες της επίσκεψης και σχετικές φωτογραφίες