Διαγωνισμός “ΨΗΦΙΟΤΟΛΜΩ” – ΜΟΚΕ ΠΘ

από | 2023-Οκτ-4 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Φοιτητικά

Η Μονάδα Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΜΟΚΕ ΠΘ) καλεί τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό “ΨΗΦΙΟΤΟΛΜΩ” που θα πραγματοποιηθεί στο Γαιόπολις, στο Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου.

Αντικείμενο του διαγωνισμού είναι η «Ψηφιοποίηση στην Υγεία» και γίνεται με την υποστήριξη και συμμετοχή του Γενικoύ Νοσοκομείου Λάρισας με σκοπό την ανάπτυξη καινοτόμων πιλοτικών εφαρμογών και υπηρεσιών που λύνουν πραγματικές προκλήσεις του Νοσοκομείου.

Ειδικότερα οι προκλήσεις όπως τέθηκαν από το Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας είναι:

• Διαχείριση αποθήκης – Logistics. Παρακολούθηση διανομής και χρέωσης υλικών ανά κλινική και ανά ασθενή.
  • Ψηφιοποίηση ιατρικών εξετάσεων και ασφαλής παράδοση στον οικογενειακό ιατρό.

Κατά τη διάρκεια του Ideathon οι ομάδες:

• θα βελτιώσουν και εξελίξουν την ιδέα τους μέσα από συναντήσεις με εξειδικευμένους μέντορες,
  • θα προετοιμάσουν μια ολοκληρωμένη παρουσίαση (Pitching), της επιχειρηματικής πρότασης και
  • θα παρουσιάσουν την πρότασή τους στην Κριτική Επιτροπή.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν:

• Διδακτικό, ερευνητικό, επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό ΠΘ,