Σεμινάριο: Βασικές δεξιότητες χρήσης συλλογής & υπηρεσιών της Βιβλιοθήκης – Συγγραφή επιστημονικής εργασίας

από | 2023-Νοέ-10 | 1ης Σελίδας, Φοιτητικά

Σεμινάριο Πληροφοριακής Εκπαίδευσης προπτυχιακών φοιτητών «Βασικές δεξιότητες χρήσης συλλογής & υπηρεσιών της Βιβλιοθήκης – Συγγραφή επιστημονικής εργασίας »

Την Πέμπτη 16/11/23 στις 12μμ-2μμ στη ΔΙΑΛ-2 θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο εκπαίδευσης με τίτλο «Βασικές δεξιότητες χρήσης συλλογής & υπηρεσιών της Βιβλιοθήκης – Συγγραφή επιστημονικής εργασίας» από τις Βιβλιοθηκονόμους της Βιβλιοθήκης Γαιόπολις κκ. Γρηγορίου και Ντρογκούλη. Το σεμινάριο θα αναπτυχθεί σε δυο άξονες:

• 1oς άξονας: Δικτυακός τόπος Βιβλιοθήκης, οργάνωση και περιεχόμενο συλλογής, ηλεκτρονικός κατάλογος βιβλιοθήκης, αναζήτηση ηλεκτρονικών πηγών.
    Εισηγήτρια: Γρηγορίου Βιβή, ΠΕ Αρχειονομίας – Βιβλιοθηκονομίας.
  • 2ος άξονας: Συγγραφή επιστημονικής εργασίας: ακαδημαϊκή γραφή, οργάνωση & δομή εργασίας, βασικές αρχές συγγραφής, λογοκλοπή, σύνταξη βιβλιογραφίας.
    Εισηγήτρια: Ντρογκούλη Έλενα, ΠΕ Αρχειονομίας – Βιβλιοθηκονομίας.

Θα ακολουθήσει διαλογική συζήτηση με τις εισηγήτριες και θα απαντηθούν τυχόν ερωτήσεις.