Εκπαιδευτική Εκδήλωση «Quantum Key Distribution (QKD) and Cyber ​​Security»

από | 2024-Ιούλ-12 | 1ης Σελίδας

Το έργο HellasQCI ανακοινώνει την 3η Εκπαιδευτική Εκδήλωση «Quantum Key Distribution (QKD) and Cyber ​​Security» που θα πραγματοποιηθεί στις 4-5 Σεπτεμβρίου 2024 στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η εκδήλωση/εκπαίδευση διοργανώνεται από το ευρωπαϊκό συγχρηματοδοτούμενο έργο «HellasQCI – Ανάπτυξη προηγμένων εθνικών συστημάτων και δικτύων QCI (Quantum Communication Infrastructure) στην Ελλάδα», που συντονίζεται από τις Εθνικές Υποδομές Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ), που λειτουργούν υπό την αιγίδα του Ελληνικού Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Σκοπός αυτής της εκδήλωσης είναι να εκπαιδεύσει τη νέα γενιά μηχανικών στις κβαντικές τεχνολογίες και την κυβερνοασφάλεια, επιτρέποντας στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες να είναι έτοιμες για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Υποδομής Quantum Communications – EuroQCI. Η εκπαίδευση επικεντρώνεται σε θέματα Quantum Key Distribution (QKD), Cybersecurity και Post-Quantum Cryptography (PQC).

Περισσότερα στον παραπάνω σύνδεσμο.