Εφαρμογές Ψηφιακών Συστημάτων στη Βιομηχανία

Σαμαράς Νικόλαος

Καθηγητής

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος ο/η φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

• Αναγνωρίζει και να αξιολογεί τους διάφορους τύπους συστημάτων και τα χαρακτηριστικά τους.
  • Κατανοεί την λειτουργία συστημάτων πραγματικού χρόνου.
  • Αναπτύξει δεξιότητες προγραμματισμού Πραγματικού Χρόνου.
  • Κατανοεί τις αρχές σχεδίασης, λειτουργίας και προγραμματισμού εφαρμογών λογισμικού για ολοκληρωμένα συστήματα βιομηχανικής παραγωγής.
  • Κατανοεί τις έννοιες του πληροφοριακού μοντέλου Βιομηχανίας, και των ολοκληρωμένων συστημάτων παραγωγής.
  • Αναλύει και να συνθέτει Κατανεμημένα Συστήματα Ελέγχου, κλειστής και ανοικτής αρχιτεκτονικής, Συστημάτων Εποπτικού Ελέγχου και συλλογής δεδομένων.
  • Απαριθμεί τις αρχές και τα εργαλεία σχεδίασης βιομηχανικού λογισμικού.
  • Περιγράφει τις αρχές των βιομηχανικών δικτύων δεδομένων και ελέγχου.
  • Συνθέτει τις γνώσεις του για τη δημιουργία εφαρμογών λογισμικού για έλεγχο βιομηχανικών διεργασιών.

Ενδεικτικό Περιεχόμενο Μαθήματος

• Πληροφορικό μοντέλο Βιομηχανικού Οργανισμού.
  • Αρχές λειτουργίας και προγραμματισμού ολοκληρωμένων συστημάτων παραγωγής (CIM).
  • Κατανεμημένα συστήματα ελέγχου (DCS) κλειστής αρχιτεκτονικής.
  • Συστήματα Ελέγχου Πραγματικού χρόνου, με κρισιμότητα ασφάλειας.
  • Συστήματα εποπτικού ελέγχου και συλλογής δεδομένων (SCADA).
  • Κατανεμημένα συστήματα ανοικτής αρχιτεκτονικής.
  • Προγραμματιζόμενοι λογικοί ελεγκτές (PLC).
  • Υλικό και Λογισμικό Βιομηχανικών εφαρμογών. Υπολογιστές στην παραγωγή. Διαθεσιμότητα Υπολογιστικών Συστημάτων. Πληροφορικά Συστήματα Συντήρησης Εξοπλισμού.
  • Πρότυπα ανάπτυξης λογισμικού για συστήματα βιομηχανικού ελέγχου ανοικτής αρχιτεκτονικής.
  • Γλώσσες προγραμματισμού, Εργαλεία μηχανικής λογισμικού.
  • Τεχνολογία Βιομηχανικού Λογισμικού, πρότυπα ποιότητας, λειτουργικά συστήματα, ελεγκτές πεδίου, συστήματα διαχείρισης πόρων.
  • Προγράμματα και βάσεις δεδομένων πραγματικού χρόνου. Επικοινωνίες και συγχρονισμός.
  • Μαθηματικά μοντέλα και προσομοίωση. Εικονική πραγματικότητα στη βιομηχανία.
  • Βιομηχανικά δίκτυα υπολογιστών, ασύρματα βιομηχανικά δίκτυα.
  • Παραδείγματα ανάπτυξης λογισμικού για αυτόματο έλεγχο βιομηχανικών διεργασιών.