Διασφάλιση Ποιότητας Ψηφιακών Συστημάτων

Γεώργιος Κακαρόντζας

Αναπληρωτής Καθηγητής

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Το μάθημα εστιάζει σε έννοιες ποιότητας ψηφιακών συστημάτων και σχετικά ποιοτικά μοντέλα. Επίσης εμβαθύνει στην αρχιτεκτονική σχεδίαση με στόχο την επίτευξη ποιοτικών στόχων, στον έλεγχο κατά την ανάπτυξη και στον λειτουργικό και ποιοτικό έλεγχο μετά την ανάπτυξη ψηφιακών συστημάτων, καθώς και στις σχετικές με την ποιότητα των ψηφιακών συστημάτων μετρικές.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές/τριες θα είναι σε θέση να:

• Ονομάσουν και να περιγράψουν ποιες είναι οι διαφορετικές απόψεις της ποιότητας ενός ψηφιακού συστήματος (εσωτερική και εξωτερική).
  • Αναφέρουν ποιες είναι οι ποιοτικές ιδιότητες ψηφιακών συστημάτων και ποιοι είναι οι τρόποι διασφάλισής τους.
  • Περιγράψουν πως συνεισφέρουν οι τεχνολογίες ενδιάμεσου λογισμικού (Middleware) στην ποιότητα των ψηφιακών συστημάτων.
  • Σχεδιάσουν και να αναπτύξουν αρχιτεκτονικές προσανατολισμένες σε υπηρεσίες (Service Oriented Architectures) για την βελτίωση της ποιότητας των ψηφιακών
    συστημάτων.
  • Ακολουθήσουν μία τυπική διαδικασία αρχιτεκτονικής σχεδίασης και να εφαρμόσουν αρχιτεκτονικά πρότυπα.
  • Ελέγξουν την ποιότητα ψηφιακών συστημάτων εφαρμόζοντας μετρικές ποιότητας και πολυπλοκότητας λογισμικού όπως η σουίτα των 6 μετρικών των Chidamber & Kemerer.
  • Υλοποιήσουν ένα πρόγραμμα ελέγχου ψηφιακών συστημάτων.
  • Χρησιμοποιήσουν αποδοτικά το ανοιχτό λογισμικό κατά την ανάπτυξη ψηφιακών συστημάτων με στόχο την βελτίωση της ποιότητάς τους.
  • Χρησιμοποιήσουν μεθόδους συνεργατική ανάπτυξη ψηφιακών συστημάτων για την βελτίωση της ποιότητάς τους.
  • Χρησιμοποιήσουν στατική ανάλυση κώδικα με εργαλεία κατά την ανάπτυξη ψηφιακών συστημάτων.
  • Αναφέρουν κάποιες υποσχόμενες μελλοντικές κατευθύνσεις στην ποιότητα ψηφιακών συστημάτων.

Ενδεικτικό Περιεχόμενο Μαθήματος

• Εισαγωγή στην ποιότητα ψηφιακών συστημάτων
  • Ποιοτικές ιδιότητες ψηφιακών συστημάτων και τρόποι διασφάλισής τους.
  • Τεχνολογίες ενδιάμεσου λογισμικού (Middleware)
  • Αρχιτεκτονικές προσανατολισμένες σε υπηρεσίες.
  • Διαδικασία αρχιτεκτονικής σχεδίασης και αρχιτεκτονικά πρότυπα.
  • Μετρικές ποιότητας ψηφιακών συστημάτων
  • Έλεγχος ψηφιακών συστημάτων και σχετικές έννοιες.
  • Εισαγωγή στο ανοιχτό λογισμικό
  • Συνεργατική ανάπτυξη ψηφιακών συστημάτων.
  • Στατική ανάλυση κώδικα
  • Μελλοντικές κατευθύνσεις στην ποιότητα ψηφιακών συστημάτων.