Διαδικτυακή Διάλεξη για Εικονική και Επαυξημένη Πραγματικότητα

από | 2022-Ιαν-26 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε τη διαδικτυακή διάλεξη με τίτλο: «Πώς επηρεάζουν οι τεχνολογίες της Εικονικής και Επαυξημένης Πραγματικότητας τη μεταποιητική βιομηχανία στην εποχή της  4ης Βιομηχανικής Επανάστασης;» η οποία θα δοθεί από τη Δρ. Άννα Καρβουνιάρη, Head of R&D, της εταιρείας Realiscape (Switzerland).

Η διάλεξη θα δοθεί την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 στις 18.00 και θα χρησιμοποιηθεί η πλατφόρμα Zoom:

Σύνδεσμος Zoom Meeting: https://us02web.zoom.us/j/89382570824?pwd=eXdBbW9kR0ZzZ0l1K2hLY24xc3dSQT09
Passcode: kard1024

Περίληψη ομιλίας

H εικονική (VR) και επαυξημένη (AR) πραγματικότητα αποτελούν βασικό κομμάτι του Industry 4.0. Μάλιστα, διαφαίνεται πως θα αποτελέσουν ακόμη βασικότερο στο επικείμενο Industry 5.0, το οποίο οραματίζεται να συμπληρώσει την υπάρχουσα προσέγγιση θέτοντας την έρευνα και την καινοτομία στην υπηρεσία της μετάβασης σε μια βιώσιμη, ανθρωποκεντρική και ανθεκτική ευρωπαϊκή βιομηχανία. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, θα εμβαθύνουμε στις εφαρμογές των τεχνολογιών VR και AR στη μεταποιητική βιομηχανία, θα δώσουμε παραδείγματα και θα συζητήσουμε για τις δυνατότητες και τους περιορισμούς τους.

Η διάλεξη απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, στα μέλη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, και σε ενδιαφερόμενους ερευνητές και επιστημονικούς συνεργάτες.

Η εκδήλωση λαμβάνει χώρα στο πλαίσιο του ΠΜΣ «Προηγμένες Μέθοδοι Σχεδιασμού, Τεχνολογίας & Μάνατζμεντ Προϊόντων από Ξύλο», σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Ψηφιακών Τεχνολογιών (AIDigiLab) του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού, της Σχολής Τεχνολογίας, του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Ο διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Ψηφιακών Τεχνολογιών (AIDigiLab)

Αντώνιος Καραγεώργος, Καθηγητής
Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Ψηφιακών Τεχνολογιών