Αγγλική Γλώσσα και Τεχνική Ορολογία Ι

Ώρες/Εβδομάδα - ECTS

θα οριστεί

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος ο φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

• Γνωρίζει τη διάρθρωση και τις συντακτικές και λεξιλογικές δομές των βασικών ακαδημαϊκών-επιστημονικών κειμενικών ειδών (π.χ. επιστημονικό άρθρο, διατριβή, αναφορά).
  • Διακρίνει τα γλωσσικά χαρακτηριστικά του ακαδημαϊκού λόγου στην Αγγλική γλώσσα.
  • Χρησιμοποιεί εξειδικευμένη επιστημονική ορολογία ανάλογα με το κειμενικό είδος.
  • Παραγάγει κείμενα για επιστημονικά θέματα του γνωστικού πεδίου τους, επιδεικνύοντας ελεγχόμενη χρήση οργανωτικών σχημάτων, συνδετικών στοιχείων και μηχανισμών συνοχής.
  • Κατανοεί τους τρόπους αναζήτησης και διαχείρισης έγκυρων πηγών.
  • Συνθέτει πληροφορίες από τις διαθέσιμες πηγές με κριτική σκέψη.
  • Γνωρίζει τους τρόπους αποφυγής της λογοκλοπής (περίληψη, παράφραση και αναφορά σε έρευνες).
  • Αναγνωρίζει τα διαφορετικά συστήματα αναφοράς (π.χ. APA, MLA, IEEE, κτλ.) και να καταγράφει τις βιβλιογραφικές πηγές που χρησιμοποίησε.

Ενδεικτικό Περιεχόμενο Μαθήματος

• Ανασκόπηση στοιχείων Αγγλικής γλώσσας: Χρόνοι ρημάτων. Παθητική φωνή. Επιρρήματα και σύνδεσμοι, Προθέσεις. Κατανόηση κειμένου. Modals, Αναφορικές προτάσεις και άλλοι τύποι προτάσεων, προθέσεις
  • Ορισμοί και βασικές έννοιες. Κατηγορίες τεχνικών όρων.
  • Εισαγωγή σε βασικούς όρους της Ηλεκτρονικής Μηχανικής και της επιστήμης των υπολογιστών, Ιστορική αναδρομή της εξέλιξης των υπολογιστών, Μέρη του υπολογιστή (hardware), ολοκληρωμένο κύκλωμα, Λογισμικό (software).
  • Τα βασικά χαρακτηριστικά της ακαδημαϊκής γραφής.
  • Η δομή και το γλωσσικό ύφος των ορισμών, των κατηγοριοποιήσεων και των γενικεύσεων.
  • Η λογοκλοπή στο ακαδημαϊκό περιβάλλον.
  • Περίληψη, είδη περίληψης, παράφραση και σύνθεση πληροφοριών από διάφορες πηγές.
  • Βιβλιογραφικές παραπομπές-αναφορές και βιβλιογραφία.