Αποτελέσματα Εισαγωγής σε ΑΕΙ: Βελτίωση Θέσης για το ΤΨΣ

από | 2021-Αυγ-27 | Φοιτητικά

Πολύ ευχάριστα τα νέα για το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων (ΤΨΣ) της Σχολής Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στη Λάρισα! Σύμφωνα με τα δεδομένα που ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για τις βάσεις εισαγωγής υποψηφίων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, η κατάσταση για το ΤΨΣ έχει ως εξής*:
  • Καλύφθηκαν ΟΛΕΣ οι προσφερόμενες θέσεις (σε βαθμό 100%).
  • Ανέβηκε η βάση εισαγωγής στο Τμήμα (σε σχέση με πέρυσι) με ταυτόχρονη υπέρβαση της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (ΕΒΕ) στο επιστημονικό πεδίο. Αυτό είναι μια ένδειξη προτίμησης στο Τμήμα από καλύτερους αποφοίτους Λυκείου.
  • Το ΤΨΣ δηλώθηκε στο Μηχανογραφικό Δελτίο πολύ μεγάλου πλήθους υποψηφίων, εκ των οποίων πάρα πολλοί το δήλωσαν στις πρώτες 3 θέσεις επιλογής και τελικά ήταν και επιτυχόντες! Είναι πολύ σημαντικό ως Τμήμα να έχεις φοιτητές που ήρθαν συνειδητά, γιατί το επέλεξαν, και όχι γιατί έτσι έτυχε.

Αναλυτικά δεδομένα υπάρχουν στο site του Υπουργείου.

Θερμά συγχαρητήρια από το διδακτικό/ερευνητικό/διοικητικό/τεχνικό προσωπικό του ΤΨΣ σε όλους τους επιτυχόντες, στις οικογένειές τους και στους καθηγητές τους!

Ευχόμαστε σε όλους καλή πρόοδο με υγεία και ανυπομονούμε να τους καλωσορίσουμε στο Τμήμα μας!

* Εκτενέστερη ανάλυση στη σελίδα: Αποτελέσματα Πανελλαδικών 2021: μια 2η ματιά στο ΤΨΣ