86η ΔΕΘ: Συμμετοχή Τμ. Ψηφιακών Συστημάτων

από | 2022-Σεπ-15 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στην 86η Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, δόθηκε η ευκαιρία να παρουσιάσουμε σύντομα στην ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας τις ερευνητικές και αναπτυξιακές δράσεις, καθώς και το προφίλ του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων.

Ενδεικτικά, παρουσιάστηκε η εφαρμογή fuelGR, που αναπτύσσεται από καθηγητή και φοιτητές του τμήματος, δίνοντας έμφαση στις εκδόσεις για Κύπρο και Γαλλία, καθώς και σε νέες δυνατότητες που είναι σε φάση ανάπτυξης.

Συνομιλήσαμε σχετικά τόσο με την Υπουργό Παιδείας κα. Νίκη Κεραμέως που γνώριζε την εφαρμογή από παλαιότερη παρουσίαση, όσο και με την Υφυπουργό Παιδείας κα. Ζέττα Μακρή στην οποία έγινε και επίδειξη.

Ευχαριστούμε τις Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για τη δυνατότητα συμμετοχής και προβολής του Τμήματος και συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες.