ESSE 2022: 3ο Ευρωπαϊκό Συμπόσιο στην Τεχνολογία Λογισμικού

ESSE 2022: 3rd European Symposium on Software Engineering

Παρασκευή & Σάββατο, 28 & 29 Οκτωβρίου 2022

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή και το Σάββατο, 28 & 29 Οκτωβρίου 2022, το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (https://ds.uth.gr/συνδιοργανώνει διαδικτυακά το 3ο Ευρωπαϊκό Συμπόσιο στην Τεχνολογία Λογισμικού / 3rd European Symposium on Software Engineering (ESSE 2022).

Το συνέδριο ESSE διεξάγεται κάθε χρόνο από το 2020. Στο φετινό ESSE 2022 θα φιλοξενηθεί και το 3ο Ευρωπαϊκό Συμπόσιο στην Αναγνώριση Προτύπων & Εφαρμογές / 3rd Symposium on Pattern Recognition & Applications (SPRA 2022).

Πληροφορίες για το συνέδριο ESSE/SPRA 2022 παρουσιάζονται στην ιστοσελίδα: https://esse.org/

Η συμμετοχή / παρακολούθηση των εισηγήσεων στο συνέδριο ESSE/SPRA 2022 παρέχεται ελεύθερα (ΔΩΡΕΑΝ) σε όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (προπτυχιακούς / μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψηφίους διδάκτορες, μέλη ΔΕΠ, διδάσκοντες, ερευνητές κλπ.).

Ειδικότερα:

Το ESSE/SPRA 2022 θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά/εξ’ αποστάσεως, Παρασκευή 28 και Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022μέσω της διαδικτυακής πλατφόρμας Zoom. Το πλήρες πρόγραμμα των εργασιών του συνεδρίου και οι σύνδεσμοι στο Zoom (Zoom Meeting IDs), που είναι απαραίτητοι για τη σύνδεση και την παρακολούθηση των εργασιών του συνεδρίου, παρουσιάζονται στο αρχείο:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στο πρόγραμμα οι ώρες των εργασιών του συνεδρίου αναφέρονται σε ώρα Ιταλίας (UTC+2). Για μετατροπή σε ώρα Ελλάδος, ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ μία ώρα. Για παράδειγμα, αν μια ομιλία ξεκινά στις 10:00 σύμφωνα με το πρόγραμμα, αυτό σημάινει ότι ξεκινά στις 11:00 ώρα Ελλάδος.

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου αρχικά θα πραγματοποιηθούν τρεις (3) κεντρικές ομιλίες (keynote talks):

1. “OpenIaC for Federated Knowledge Cloud Infrastructure and Workflow”, Prof. Chunming Rong, Head of DSComputing, Chair of IEEE Computer Society Blockchain, University of Stavanger, Norway
  2. “Using Soft Computing Methods and Recommender Systems to Support the Requirements Prioritization in Large-Scale Software Projects”, Prof. Vassilis C. Gerogiannis, Head of the Digital Systems Department, University of Thessaly, Greece
  3. “Digital Twins for Image and Video Analysis of Granular Media”, Prof. Johan Debayle, IET / IACSIT / ISAC / ETDIS Fellow, IEEE Senior Member, Ecole des Mines Saint-Etienne, France

Στη συνέχεια, την Παρασκευή 28 και το Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022. θα παρουσιαστούν 19 συνολικά επιστημονικές εργασίες (papers), οι οποίες έγιναν αποδεκτές μετά τη διαδικασία υποβολής και κρίσης των εργασιών (paper review) για να δημοσιευθούν στα πρακτικά (proceedings) του συνεδρίου. Οι εισηγητές των εργασιών προέρχονται από διάφορες χώρες, ανά τον κόσμο (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Αυστρία, Γερμανία, Φινλανδία, Καναδάς, ΗΠΑ, Χιλή, Κόστα Ρίκα, Δημοκρατία της Κορέας, Νιγηρία).

Τα Πρακτικά (Proceedings) του συνεδρίου ESSE/SPRA 2022 θα εκδοθούν από την ACM (Association for Computing Machinery), στις εκδόσεις της International Conference Proceedings Series (ICPS), με ISBN: 978-1-4503-9730-8, και θα αποδελτιωθούν στο Scopus.

Με χαρά λοιπόν σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στο συνέδριο ESSE/SPRA 2022 και να παρακολουθήσετε τις εργασίες του.

Οι Πρόεδροι της Οργανωτικής/Επιστημονικής Επιτροπής του συνεδρίου:

• Βασίλης Χ. Γερογιάννης, Καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
  • Donatella Giuliani, Adjunct Professor, Department of Management, University of Bologna, Italy
  • Francisco José García-Peñalvo, Professor, Department of Computer Science, University of Salamanca, Spain