Χειμερινό Σχολείο INVEST: 1-28 Νοε 2022

από | 2022-Οκτ-13 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Φοιτητικά

Η Ευρωπαϊκή Πανεπιστημιακή Συμμαχία INVEST/INVEST European University Alliance προσκαλεί φοιτητές* του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για να λάβουν μέρος στο INVEST 2022 Winter School με τίτλο “Potential of Sustainable Tourism in Community Development”, το οποίο θα πραγματοποιηθεί την περίοδο 1-28 Νοεμβρίου 2022.

Το Winter School έχει την εξής δομή: (1) περίοδο τριών εβδομάδων [1-20/11/2022] που περιλαμβάνει προκαταρκτικές εργασίες και προπαρασκευαστικές διαλέξεις (παρέχονται εξ αποστάσεως με ασύγχρονο τρόπο) και (2) περίοδο μιας εβδομάδας όπου το εντατικό πρόγραμμα εκπαίδευσης θα πραγματοποιηθεί στη Νίτρα της Σλοβακίας (21-28/11/2022).

Το INVEST 2022 Winter School προσφέρει στους φοιτητές ευκαιρίες για:

• να συνεργαστούν, σε διαπολιτισμικό πλαίσιο με συνομηλίκους από άλλες 4 ευρωπαϊκές χώρες, με αντικείμενο τη δημιουργία ενός βιώσιμου σχεδίου μιας πραγματικής τουριστικής επιχείρησης σε αληθινές συνθήκες,
  • να εξοικειωθούν με ζητήματα βιωσιμότητας, τόσο από την περιβαλλοντική όσο και από την οικονομική και κοινωνικο-πολιτιστική πλευρά του θέματο,
  • να συναντηθούν και αλληλεπιδράσουν με εμπειρογνώμονες από διάφορους τομείς της εκπαίδευσης, της έρευνας και της χάραξης πολιτικής (policy makers),
  • να αποκτήσουν και καλλιεργήσουν γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες με μεθόδους μικτής μάθησης (blended learning),
  • να παρουσιάσουν την ιδέα τους σε κοινό,
  • να μάθουν για τη Σλοβακία, τον πολιτισμό, την κουζίνα, τη φιλοξενία και την περιφερειακή της ανάπτυξη,
  • να αποκτήσουν 5 μονάδες ECTS.

Όλες οι δραστηριότητες, συμπεριλαμβανομένων των ταξιδιών και της διαμονής, καλύπτονται από το πρόγραμμα Erasmus+ και το έργο INVEST.

Εγγραφές μέχρι 21/10/2022 στην online φόρμα εγγραφής.

Σχετικό πληροφορικό υλικό σε brochure και video.

Για πληροφορίες ή ερωτήσεις, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον συντονιστή του Winter School για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, κ. Κυριατζή Βασίλη (kyriatzis@uth.gr).

Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του Έργου

Νικόλαος Σαμαράς