Διάλεξη: «Χρήση Συστημάτων μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών»

από | 2023-Μάι-4 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Φοιτητικά

Σας ενημερώνουμε ότι στo πλαίσιο των μαθημάτων «Εφαρμογές Γεωπληροφορικής στο περιβάλλον» και «Εφαρμογές τηλεμετρίας και Τηλεπισκόπησης», την Τετάρτη 10/05/2023 και ώρα 9:15πμ, στην αίθουσα ΔΙΑΛ1, θα πραγματοποιηθεί διάλεξη με θέμα «Χρήση Συστημάτων μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών (ΣμηΕΑ)» με σκοπό οι σπουδαστές να έρθουν σε πρώτη επαφή με τα εν λόγω συστήματα και τις εφαρμογές τους.

Καλεσμένος ομιλητής είναι ο κ. Παπαχρήστος Χρήστος, MSc Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Αξιωματικός Πυροσβεστικού Σώματος, εκπαιδευτής χειριστών ΣμηΕΑ. Οι θεματικές ενότητες που θα αναπτυχθούν είναι:

1. Τύποι ΣμηΕΑ
  2. Τεχνικά χαρακτηριστικά ΣμηΕΑ
  3. Νομοθεσία – Κανονισμοί ΣμηΕΑ
  4. Ασφάλεια πτήσεων
  5. Εφαρμογές και λογισμικά

Μετά την διάλεξη θα πραγματοποιηθεί επίδειξη πτήσης ΣμηΕΑ στον υπαίθριο χώρο της Γαιόπολης (εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες).

Προσκαλούνται ιδιαίτερα οι φοιτητές του τμήματός μας (αλλά και κάθε άλλος ενδιαφερόμενος) να παρακολουθήσουν τη διάλεξη.

Η διδάσκουσα

Δρ. Χρυσάφη Ειρήνη

Φωτογραφίες και video από την εκδήλωση.