Digital Systems Events: Ψηφιακά Συστήματα στην Υγεία

από | 2024-Μαρ-9 | 1ης Σελίδας, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Φοιτητικά

Το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνει δύο νέες επιστημονικές διαλέξεις, στο πλαίσιο της σειράς των ανοικτών επιστημονικών εκδηλώσεων με τίτλο “Digital Systems Events”.

Οι δύο διαλέξεις θα εστιάσουν στο πεδίο των Εφαρμογών των Ψηφιακών Συστημάτων στην Υγεία (Digital Health) και θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης, τη Δευτέρα 11/3/2024 @17:00 και την Τρίτη 12/3/2024 @17:00, στην αίθουσα ΔΙΑΛ 2 στο ισόγειο του κτηρίου των Τμημάτων Ψηφιακών Συστημάτων – Διοίκησης Επιχειρήσεων (συγκρότημα Γαιόπολις, Λάρισα).

Ομιλητής είναι Δρ. Γιώργος Ράπτης (Prof. Dr. med. Dipl.-Inform.), καθηγητής Πληροφορικής με ειδίκευση στην Ψηφιακή Υγεία στο OTH Regensburg (Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών) στη Γερμανία. Η θεματολογία των διαλέξεων είναι:

• Εφαρμογές της Ψηφιοποίησης στον Τομέα της Υγείας: Σύντομη Επισκόπηση
  • Εφαρμογές της Τεχνητής Νοημοσύνης στην Υγεία

Η παρακολούθηση των διαλέξεων είναι επίσης δυνατή εξ’ αποστάσεως, μέσω της πλατφόρμας MS Teams:

Περισσότερες πληροφορίες στη σχετική σελίδα: https://ds.uth.gr/digital-systems-events/