Εφαρμογές Συστημάτων Ακριβείας στην Πρωτογενή Παραγωγή

Απόστολος Ξενάκης

Επίκουρος Καθηγητής

Μαθησιακά Αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος ο/η φοιτητής/τρια θα είναι σε θέση να:

• Αναγνωρίζει τις βασικές αρχές της πρωτογενούς παραγωγής και την εφαρμογή της τεχνολογίας ακριβείας.
  • Κατανοεί και να εξηγεί τις τεχνολογίες GPS και GIS στην πρωτογενή παραγωγή
  • Κατανοεί τους τρόπους παραγωγής χαρτών παραλλακτικότητας και την αναγκαιότητά τους στη γεωργία ακριβείας
  • Περιγράφει τα είδη και τη λειτουργία των αισθητήρων χαρτογράφησης παραγωγής.
  • Περιγράφει τα είδη και τη λειτουργία των αισθητήρων μέτρησης παραμέτρων εδάφους.
  • Εξηγεί τη λειτουργία σύγχρονων τεχνολογιών τηλεπικοινωνιών (όπως 5G, WSN) και την εφαρμογή τους στην ευφυή γεωργία ακριβείας.
  • Περιγράφει τον μηχανισμό λειτουργίας συστημάτων ακριβείας.
  • Εξηγεί τους μηχανισμούς λειτουργίας των συστημάτων προσδιορισμού θέσης και των γεωγραφικών πληροφοριακών συστημάτων στην πρωτογενή παραγωγή.
  • Συνθέτει τις γνώσεις του ώστε να μπορεί να σχεδιάσει συστήματα ακριβείας στην πρωτογενή παραγωγή τα οποία βασίζονται σε σύγχρονες τεχνολογίες συλλογής, αποθήκευσης και αποστολής δεδομένων.

Ενδεικτικό Περιεχόμενο Μαθήματος

• Αρχές πρωτογενούς παραγωγής (γεωργία, κτηνοτροφία, αλιεία)
  • Παραγωγικά συστήματα
  • Τεχνολογίες ψηφιακών συστημάτων ακριβείας