Digital Systems Events #02

από | 2021-Μάι-17 | Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες

Στο πλαίσιο των Digital Systems Events, την Πέμπτη 20/5/2021 στις 18.00 φιλοξενούμε (διαδικτυακά!) τον Δρ. Κίμων Δρακόπουλο, Επίκουρο καθηγητή στην Επιστήμη των Δεδομένων και Λειτουργιών (Data Sciences and Operations) στο Πανεπιστήμιο της Νότιας Καλιφόρνια των ΗΠΑ (USC Marshall School of Business) και βασικό μέλος της ομάδας που ανέπτυξε το σύστημα στοχευμένης δειγματοληψίας για εντοπισμό ασυμπτωματικών ταξιδιωτών με Covid-19 στα σημεία εισόδου της χώρας. Ο Δρ. Δρακόπουλος θα παρουσιάσει τη διαδρομή του στην έρευνα και στην πράξη των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και της Επιστήμης των Δεδομένων.

Τα Digital Systems Events είναι ανοικτές διαδικτυακές εκδηλώσεις του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων που αφορούν σε διαλέξεις από προσκεκλημένους ομιλητές που έχουν να επιδείξουν σημαντικές διακρίσεις και επιτυχίες στην περιοχή των ΤΠΕ και των Ψηφιακών Συστημάτων, τόσο στην Ελλάδα όσο και διεθνώς.

Περισσότερα στη σελίδα των Digital Systems Events.