Αποτελέσματα Εισαγωγής σε ΑΕΙ: Βελτίωση θέσης για το ΤΨΣ για 4η συνεχή χρονιά!

από | 2022-Ιούλ-29 | Ανακοινώσεις

Ευχάριστα είναι τα νέα για το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων (ΤΨΣ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στη Λάρισα, με βάση τα αποτελέσματα των φετινών βάσεων εισαγωγής υποψηφίων στα ΑΕΙ που ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων:

• Καλύφθηκαν ΠΛΗΡΩΣ όλες οι προσφερόμενες θέσεις για τέταρτη συνεχή χρονιά λειτουργίας του Τμήματος (το ΤΨΣ ιδρύθηκε το 2019). Συγκεκριμένα, καλύφθηκαν 225/225 θέσεις από ΓΕΛ και 28/28 θέσεις από ΕΠΑΛ.
  • Ανέβηκε η βάση εισαγωγής για τέταρτη συνεχή χρονιά λειτουργίας του Τμήματος . Επιπρόσθετα, ανέβηκαν για τέταρτη συνεχή χρονιά οι βαθμολογίες των πρώτων εισακτέων (οι ψηλότερες βαθμολογίες εισακτέων) στο Τμήμα. Ειδικότερα:
    • το εύρος βαθμολογίας των επιτυχόντων από ΓΕΛ στο ΤΨΣ ήταν φέτος από 9470 έως 17520 μόρια (πέρυσι ήταν από 8806 ως 17488 μόρια).
    • το εύρος βαθμολογίας των επιτυχόντων από ΕΠΑΛ στο ΤΨΣ ήταν φέτος από 14458 έως 17386 μόρια (πέρυσι ήταν από 14400 ως 17545 μόρια).
  • Το ΤΨΣ συγκαταλέγεται μέσα στα 13/35 τμήματα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στα οποία ο βαθμός του πρώτου εισακτέου (από ΓΕΛ) είναι μεγαλύτερος από 17500 μόρια.

Τα παραπάνω πρώτα δεδομένα, με βάση τα ανακοινωθέντα αποτελέσματα των φετινών βάσεων εισαγωγής, εδραιώνουν το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων ως ένα από τα πιο ελκυστικά τμήματα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Επίσης, από τα πρώτα ανακοινωθέντα στοιχεία φαίνεται ότι το ΤΨΣ είναι και φέτος (όπως και πέρυσι) πολυ ψηλά στην προτίμηση υποψηφίων που ενδιαφέρονται για σπουδές σε Πανεπιστημιακά Τμήματα σε ΑΕΙ της χώρας με αντικείμενο σπουδών στο χώρο της Πληροφορικής (Πληροφορική, Η/Υ, Ψηφιακά Συστήματα κλπ.).

Αναλυτικά συμπεράσματα θα εξαχθούν βέβαια από τα δεδομένα των προτιμήσεων των εισακτέων, που αναμένεται να ανακοινωθούν σύντομα από το Υπουργείο Παιδείας.

Θερμά συγχαρητήρια από το διδακτικό/ερευνητικό/διοικητικό προσωπικό του ΤΨΣ σε όλους τους επιτυχόντες, στις οικογένειές τους και στους καθηγητές τους!

Ευχόμαστε σε όλους καλή πρόοδο με υγεία και με χαρά τους περιμένουμε να τους καλωσορίσουμε στο Τμήμα μας!

25/09/2022: Δείτε επίσης: Σε Ανοδική Τροχιά το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Παν/μίου Θεσσαλίας